Forum www.yonde.fora.pl
Dla każdego coś miłego
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

FullMetal Alchemist

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.yonde.fora.pl Strona Główna -> Anime
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magic
AdministratorDołączył: 03 Lis 2007
Posty: 170
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: białystok

PostWysłany: Nie 21:41, 04 Lis 2007    Temat postu: FullMetal Alchemist

Akcja toczyła się w alternatywnym świecie, bardzo podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia była analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów, czy internetu, ale istniały pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między dwoma światami jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wszelkie wynalazki i postęp pochodziły właśnie z tej dziedziny. Wymagała ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządziła się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równej wymiany: aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Podobnie jak w świecie rzeczywistym, nauka wykorzystywana bywa w dobrych celach, takich jak na przykład tworzenie i ratowanie, jak i złych - niszczenie i zabijanie. Dlatego istniały specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani byli wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami, z racji swych unikatowych umiejętności nawet na samym początku swojej kariery obejmowali oni wysokie stanowiska oficerskie.

Głowni bohaterowie to bracia Edward Elric i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką, ponieważ ojciec – poważany alchemik – odszedł z rodziny, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia okazało się, że ich matka zachorowała i niedługo potem nastąpił zgon. Obaj bracia postanowili ożywić ją za pomocą alchemii.

Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo, ponieważ niejednokrotnie kończyła się ona śmiertelnym wypadkiem. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 10 i 11 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę - twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; interpretowana jako wrota śmierci - która w myśl zasady równej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata, udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu Rockbellów, gdzie mieszkali babcia i wnuczka, rodziny mechaników specjalizujących się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (ang. Fullmetal Alchemist; z powodu wyglądu brata przydomek jest często z przypisywany do Alphonsa). Postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek po Ishbalu i Liorze Edward i Alphonse trafili na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian) odkrywając, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.

Główne postacie

Edward Elric jest tytułowym Stalowym Alchemikiem. Posiada sztuczną rękę oraz nogę (tzw. zbroje automatyczne). Gwałtownie reaguje na uwagi na temat swojego niskiego wzrostu. Jego przydomek jest przypisywany czasami Alphonsowi z powodu jego zbroi. Zasłynął jako najmłodszy Państwowy alchemik w historii Amestris. Jego ulubioną techniką walki jest transmutacja osłony prawej ręki w ostrze.
Alphonse Elric jest młodszym bratem Edwarda. Przez większość anime jego dusza pozostaje osadzona w dużej zbroi. Mniej żywiołowy od swojego brata, bardzo lubi koty, a jego zbroja jest często wykorzystana jako pojazd lub miejsce przechowania różnych podejrzanych osób (np. antropomorficznych chimer lub nielegalnych imigrantów.
Winry Rockbell jest przyjaciółką Eda i Ala z dzieciństwa. (Wyższa od Edwarda) Niebieskooka blondynka. Ponieważ jej rodzice, którzy byli lekarzami, zostali zabici na wojnie, mieszka sama z babcią Pinako. Jest świetnym mechanikiem i razem z babcią budują protezy (m.in. dla Edwarda). Często dyscyplinuje Edwarda (najczęściej narzędziami), gdy ten po raz kolejny uszkodzi swoje kończyny, jest w nim zauroczona.
Pinako Rockbell jest babcią Winry. Opiekuje się Winry, od kiedy ta została sierotą.
Van Hohenheim jest ojcem Eda i Ala oraz znaną postacią świata alchemii. Zwykle pojawia się na krótko i zaraz znika w tajemniczych okolicznościach.Ed ma mu za złe, że zostawił ich jako dzieci oraz że nie uratował matki za pomocą alchemii. Jako pierwszy w „historii nowożytnej” uzyskał Kamień Filozoficzny. W anime dzięki kamieniowi on i jego pierwsza żona, Dante, przechodzą z jednego ciała w drugie, co sprawia, że są prawie nieśmiertelne. Niestety przenoszenie duszy z ciała w ciało okazuje się bardzo kosztowne dla obojga, dodatkowo nic nie można zaradzić na starzenie się duszy.
Roy Mustang jest państwowym alchemikiem w stopniu pułkownika, ma przydomek Płomienny. Jego siła opiera się na żywiole ognia, którego zapłon stanowią iskry generowane za pomocą rękawiczek elektrostatycznych. Opiekuje się Edem i Alem, jest bardzo zaangażowany w ich sprawę, gdyż ma swoje własne, bliżej nieznane, cele. Oficjalnie pragnie zostać Generałem Armii po to, aby zmusić wszystkie kobiety w wojsku do noszenia minispódniczek (w swoich dążeniach jest wspierany przez przyjaciół). Według anime to on zabił rodziców Winry (czy raczej dokonał na nich egzekucji), ponieważ udzielali pomocy medycznej Ishbalczykom.
Maes Hughes służy w armii w stopniu podpułkownika. Dobrym przyjaciel pułkownika Mustanga oraz braci Elric. Jeden z najlepszych dowódców w armii, do jego wad należy nieustanne wspominanie o córeczce Elicii oraz żonie Gracii (w mniejszym stopniu). Nie ma prawdopodobnie osoby w całej armii, która nie widziałaby zdjęć córki.
Alex Louis Armstrong jest państwowym alchemikiem w stopniu majora, zwany Silnorękim Alchemikiem. Bardzo umięśniony, co lubi eksponować poprzez zdejmowania górnej części uniformu. Styl walki (nazywany często sztuką), przekazywany w rodzinie Armstrongów z pokolenia na pokolenie, jest połączeniem alchemii z siłą fizyczną . Jest jedną z zabawniejszych i wrażliwszych postaci, często pomaga braciom Elric. W anime próbuje nawet swatać swoją siostrę z Havokiem (w mandze posiada starszą siostrę, która jednak nie pała do niego zbyt wielką miłością). Równać się z nim może tylko mąż Izumi Curtis, Shig.
Izumi Curtis nauczycielka Eda i Ala, którym zastępuje poniekąd matkę, a zarazem wspaniały alchemik, który potrafi transmutować bez kręgu. Nie lubi Państwowych Alchemików i przede wszystkim w stosunku do nich pokazuje swą siłę i porywczość. W anime próbowała ożywić za pomocą alchemii swojego zmarłego syna, co kończy się otwarciem Bramy i utratą części narządów wewnętrznych w tym macicy. Jej syn staje się zaś jednym z homunkulusów.
Scar, Ishbalczyk, którego prawdziwe imię nie jest znane. Pała nienawiścią do Państwowych Alchemików, którzy w czasie wojny wymordowali prawie cały jego naród. Od tamtej pory zabija Państwowych Alchemików. Do tego celu używa ręki otrzymanej od umierającego brata. Mimo że jest poszukiwany listem gończym, to z powodu szybkości (potrafi uchylić się nawet przed pędzącą kulą) nikomu nie udało się go do tej pory zabić.
Gluttony (Obżarstwo, Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu) jest homunkulusem o nieokiełznanym apetycie. Potrafi zjeść wszystko: od kamieni po tytan, choć żywi się głównie ludźmi. Traktuje Lust jak matkę, wraz z którą poszukuje Kamienia Filozoficznego. Znamię Oroborusa ma na języku.
Envy (Zazdrość) jest jednym z najokrutniejszych homunkulusów. Potrafi zmieniać dowolnie swoją postać oraz posiada on niesamowitą siłę, co czyni go dodatkowo jednym z najpotężniejszych homunkulusów. Poza tym przejmuje on umiejętności osoby, w której sie przekształcił. Oryginał był synem Van Honenheima i Dante. W mandze, podobnie jak inne homunkulusy, został stworzony przez Ojca i nie lubi walczyć, gdyż jak mówi to potem boli[1]. Ma zielone włosy. Między mangą a anime występują różnice w płci Envy: w anime jest chłopcem (przy czym w amerykańskiej wersji dubbingu mówi głosem kobiety), w mandze zaś hermafrodytą i określany tam jako „ono”, gdyż powstał z wielu ludzi. Od czasu do czasu zdarza mu się pomóc Edwardowi, w anime z kolei pragnie śmierci Edwarda, najlepiej z własnej ręki.
Greed (Chciwość) jest homunkulusem niezwykle buntowniczym. Nie słucha on swojego twórcy. Poszukuje informacji na temat przenoszenia duszy z jednego ciała w drugie. Potrafi zmienić swoją skórę w organiczny węgiel, który staje się niezwykle twardym pancerzem. Stoi na czele chimer powstałych głównie z byłych wojskowych. Znamię Oroborusa ma na lewej ręce.
Zolf J. Kimblee - Karmazynowy Alchemik. W czasie wojny zabijał Ishbalczyków dla przyjemności. Jego alchemia polega na detonowaniu substancji wybuchowych znajdujących się w ludzkim ciele, a więc używaniu ludzi jako bomb.
Sloth (Lenistwo) jest w anime homunkulusem będącym błędem transmutacji matki Eda i Ala, gdzie potrafi zmienić swój stan ciała w ciecz. Pracuje w armii jako sekretarz Fuhrera. Znamię Oroborusa ma na piersi. W mandze Sloth to 3-metrowy umięśniony mężczyzną o ograniczonej inteligencji z maską obejmującą głowę powyżej czoła. Po raz pierwszy widziany jest kopiącym bliżej niesprecyzowany tunel gołymi rękami. Okazuje się, że tym co kopie Sloth jest w rzeczywistości gigantyczny krąg alchemiczny obejmujący cały kraj[2]. Punkty styczne linii kręgu to miejsca zamieszek i wojen, np. Ishbal lub Lior.
Lust (Lubieżność, Żądza, Nieczystość) jest homunkulusem. W anime jako człowiek była ukochaną brata Scara. Ma umiejętność zamienienia swoich paznokci w ostre wydłużające się szpikulce. Znamię Oroborusa na piersi.
Wrath (Gniew), w anime jest homunkulusem rozpaczliwie poszukującym kobiety, którą mógłby nazwać matką. Jako jedyny homunkulus może posługiwać się alchemią, co zawdzięcza prawemu ramieniu Eda, które ten ostatni stracił podczas transmutacji matki. Znamię Oroborusa ma na prawej stopie. Jest homunkulusem dziecka Izumi (które straciła przez chorobę podczas ciąży). W filmie kinowym przyczynia się do otworzenia bramy przez Ala, tym samym tam wracając.
Pride (Pycha), w anime znany również jako King Bradley, ma Doskonałe Oko (a na nim znamię Uroborusa), którym wszystko widzi. W mandze jest to przybrany syn Bradleya, Selim, posiadający zdolność oddzielenia od siebie swego cienia, którego wysyła do walki zamiast siebie lub też sam zmienia się w swój cień (nie do końca wiadomo) Swoją tożsamość ujawnia przy spotkaniu z Rizą Hawkeye.
Rose, tajemnicza postać z miasta Lior, podczas wojny porwana przez armię, po powrocie nie mogła wydobyć z siebie głosu i miała dziecko. W anime istnieje silna sugestia uczucia do Eda. Ślepo oddana "Wielebnemu" Cornellowi, który obiecał przywrócić do życia jej narzeczonego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.yonde.fora.pl Strona Główna -> Anime Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin